Nå nya höjder tillsammans

Med vår långa erfarenhet, bredd av spetskompetenser och stort nätverk kan vi hjälpa till att förverkliga våra kunders potential inom underhåll över hela världen.


Vi sysselsätter för närvarande över 2 900 underhållsproffs och leder många fler, utspridda över fem kontinenter, som arbetar dygnet runt för att göra en mätbar, varaktig skillnad för våra kunder.

Var du än befinner dig kommer du alltid att möta kompetenta och motiverade underhållsproffs som brinner för din verksamhet och kan lösa dina underhållsutmaningar när du samarbetar med oss.

Huvudkontor:
St Göransgatan 66, 112 33 Stockholm
Email: info@quantservice.com
Organisationsnr:
Quant AB 556975-5654
Quant Service Sweden AB 556981-7652

Hitta närmaste regionkontor här:

Skandinavien

Jan Löfving (Regionchef)
Mobil: +46 722-304681
E-post: jan.lofving@quantservice.com

Address:
Quant Service Sweden AB
Jönköpingsvägen 15,
331 34 Värnamo

Skandinavien (Sverige, Danmark, Norge)

Adress:
Quant Service Sweden AB
771 80 Ludvika
Tel: +46 10 456 64 00

Sälj:
Patrick Svensson
Mobil: +46 70 762 29 03
E-post: patrick.svensson@quantservice.com

Adress:
Quant
Sankt Göransgatan 66
112 33 Stockholm

Karlskrona Site
Site Manager: Niclas Frost
Tel: +46 10 456 64 25
Mobil: +46 70 288 68 07
E-post: niclas.frost@quantservice.com

Västerås Site
Site Manager: Peter Wiippa
Tel: +46 10 456 65 71
Mobil: +46 72 233 51 98
E-post: peter.wiippa@quantservice.com

Örebro Site
Site Manager: Niclas Frost
Tel: +46 10 456 64 25
Mobil: +46 70 288 68 07
E-post: niclas.frost@quantservice.com

Ludvika Site
Site Manager: Jon Persson Hagström
Tel: +46 10 456 64 91
Mobil: +46 72 523 70 40
E-post: jon.persson-hagstrom@quantservice.com

Piteå Site 
Site Manager: Fredrik Sundqvist
Tel: +46 10 456 66 30
Mobil: +46 70 343 99 28
E-post: fredrik.sundqvist@quantservice.com

Falun Site 
Site Manager: Ann-Britt Jansson
Tel: +46 10 456 65 10
Mobil: +46 72 518 22 73
E-post: ann-britt.jansson@quantservice.com

Figeholm Site
Site Manager: Daniel Tvingsjö
Tel: +46 10 456 66 20
Mobil: +46 70 309 87 13
E-post: daniel.tvingsjo@quantservice.com

Ljusne Site
Site Manager: Sven-Olof Humla
Tel: +46 270 20 24 19
Mobil: +46 70 213 98 80
E-post: sven-olof.humla@quantservice.com


Denmark

Asnaes Site
Site Manager: Lars Quist
Mobil: +45 71 96 12 63
E-post: lars.quist@quantservice.com

Europa

Pekka Venalainen (Regionchef)
Phone no.: +46 10 456 64 01
Mobile no.: +46 70 536 91 25
Email: pekka.venalainen@quantservice.com

Adress:
Quant Linköping
Teknikringen 1 E (Plan 3)
583 30 Linköping

Finland:
Quant Finland Oy
Äyritie 8 B
01510 Vantaa
Tel: +358 (0) 10 232 5000

Sales and Marketing:
Petteri Särkiniemi
Tel: +358 50 467 0320
E-post: petteri.sarkiniemi@quantservice.com

Operations:
Mikko Luoma
Tel: +358 50 540 57 84
E-post: mikko.luoma @quantservice.com


Schweiz:
Adress:
Quant Service GmbH
Schleudergasse 2a
5400 Baden
Tel: +41 58 585 53 00
E-post: Switzerland-PM@quantservice.com

Sales:
Poyan Pahlavanloo
Mobil: +46 72 534 88 35
E-post: poyan.pahlavanloo@quantservice.com


Quant Estonia 
Operations:
Rain Pärn
Tel: +372 5862 63 01
E-postl: rain.parn@quantservice.com

Kunda site 
Site Manager: Aivo Saar
Tel: +372 5862 63 10
E-post: aivo.saar@quantservice.com

Jüri Site 
Site Manager: Tarvi Olli
Tel: +372 5862 63 03
E-post: tarvi.olli@quantservice.com

Pärnu Site 
Site Manager: Kaupo Mäesalu
Tel: +372 5862 63 65
E-post: kaupo.maesalu@quantservice.com


Quant Poland
Warzovice site 

Site Manager: Przemyslaw Jelonek
Tel: +48 882 175 152
E-post: przemyslaw.jelonek@quantservice.com

Kunda Site
Site Manager: Rain Parn
Phone no.: +372 5862 6301
Email: rain.parn@quantservice.com


Spain:
Operations:
Kelly Starling
Tel: +34 673 552 147
E-post: kelly.starling@quantservice.com

Sales:
Piero Allegrini
Tel: +34 666 574 150
E-post: piero.allegrini@quantservice.com

Barcelona Site
Site Manager: Jose Alonso Gonzalez
Tel: +34 630 196 267
E-post: jose.alonso@quantservice.com 


Czech Republic
Kladno Site
Site Manager: Tomas Prchal
Mobil: +420 724 558 829
E-post: tomas.prchal@quantservice.com

Velké-Meziříčí site 
Site Manager: Josef Dvořák
Tel: +420 725 647 179
E-post: josef.dvorak@quantservice.com

Amerika

Max Aqueveque (Region Manager)
Tel: +56 2 27970020
E-post: maximiliano.aqueveque@quantservice.com

Adress:
Quant Service
Av. Apoquindo 3669, oficina 402
Las Condes – 7550190
Santiago Chile

USA:

Adress:
Quant US Corp
6500 Emerald Parkway, Suite 275
Dublin, Ohio 43016
USA

Vice President Operations North America
William Bench
Tel: +1 614 389 5055
Mobil: +1 614 230 8505
E-post: william.bench@quantservice.com

Vice President of Operational Excellence
Mark J. Cundiff
Mobil: +1 770 634 5810
E-post: mark.j.cundiff@quantservice.com

Brasilien:

Sales:
Mauro Nakata
Tel: +55 11 98354-6417
E-post: mauro.nakata@quantservice.com

Adress:
Quant Service
Rua Funchal 129 Conj. 4B
Vila Olimpia – 04551-060
Sao Paulo Brazil


Chile:

Sales:
Fernando Tobar (Business Development Manager)
Mobil: +56 9 9871-1206
E-post: fernando.tobar@quantservice.com

Adress:
Quant Service
Av. Apoquindo 3669 oficina 402
Las Condes, 7550190
Santiago Chile

Argentina:

Sales:
Edgardo Dagna
Mobil: +54 911 6026-5634
E-post: edgardo.dagna@quantservice.com

Adress:
Quant Service
Belgrano 2873
Lanús – B1824JRH
Buenos Aires
Argentina

Rest of the World

Johan Eriksson (Region Manager)
Mobile: +46 70 776 8022
E-post: johan.eriksson@quantservice.com

Address: 
St Göransgatan 66,
112 33 Stockholm
Sweden

China:

Sales:
Sea-Junjie Lu
Phone no.: +86 21 634 018 11
Mobile: +86 18 616 700 503
Email: sea-junjie.lu@quantservice.com

Address:
Room 4104, Raffles City (Office Tower), No. 268 Middle Xizang Road, Huangpu District, Shanghai, China, 200001

Beihai Site
Site manager: Lassi Holm
Phone no.: +86 187 7791 6322
Email address: lassi.holm@quantservice.com

Shanghai Hub Site
Site manager: MingLei Chen
Phone no.: +86 181 1617 3361
Email address: minglei.chen@quantservice.com

United Arab Emirates

Sales:
Jewel Thachil
Email: jewel.thachil@quantservice.com

Dubai Site
Site Manager: Hari Sridharan
Email: hari.sridharan@quantservice.com 

Other

André Strömgren (SVP Transformation)
Mobile: +46 708 410 796
Email: andre.stromgren@quantservice.com

Address: 
St Göransgatan 66, 112 33
Stockholm, Sweden

Baltics:
Quant Latvia SIA

Electrical Machines Service Center Sales:
Ronalds Brutans
Phone: +371 26654488
Email: ronalds.brutans@quantservice.com

Commercial Building Service Sales:
Jevgenijs Pozdnakovs
Phone: +371 28610820
Email: jevgenijs.pozdnakovs@quantservice.com

Projects & Maintenance Service Sales:
Didzis Grigorjevs
Phone: +371 26654494
Email: didzis.grigorjevs@quantservice.com

Italy:
Operations:
Luca Casale
Phone no.: +39 338 730 8856
Email: luca.casale@quantservice.com

Address:
Quant Italy S.r.l.
Via Alberto Falck, 16
20099 Sesto San Giovanni – MI
Italy

Ossuccio Site
Site Manager: Matteo Cuccu
Phone no.: +39 344 164 6142
Email: matteo.cuccu@quantservice.com 

Kontakta oss