Nå nya höjder tillsammans

Med vårt breda nätverk av försäljnings- och serviceställen kan vi hjälpa till att förverkliga våra kunders potential inom underhåll över hela världen.


Vi sysselsätter för närvarande över 2 900 underhållsproffs och leder många fler, utspridda över fem kontinenter, som arbetar dygnet runt för att göra en mätbar, varaktig skillnad för våra kunder.

Var du än befinner dig kommer du alltid att möta kompetenta och motiverade underhållsproffs som både brinner för din verksamhet och kan lösa dina underhållsutmaningar när du samarbetar med oss.

Huvudkontor:
St Göransgatan 66, 112 33 Stockholm, Sweden
Email: info@quantservice.com
Organisationsnr: Quant AB 556975-5654

Hitta närmaste regionkontor här:

Europe

Norra & Centrala Europa

Pekka Venalainen (Region Manager)
Phone no.: (+46) 10 456 64 01
Mobile no.: (+46) 70 536 91 25
Email: pekka.venalainen@quantservice.com

Address:
Quant Linköping
Teknikringen 1 E (Plan 3)
583 30 Linköping

Sweden:

Address:
Quant Service Sweden AB
771 80 Ludvika
Phone: +46 10 456 64 00

Sales:
Patrick Svensson
Mobile number: +46 70 762 29 03
Email: patrick.svensson@quantservice.com

Address:
Quant
Sankt Göransgatan 66
112 33 Stockholm

Karlskrona Site
Site Manager: Pär Rosén
Phone no.: +46 10 456 64 40
Mobile no.: +46 70 655 57 63
Email: par.o.rosen@quantservice.com

Västerås Site
Site Manager: Peter Wiippa
Phone no.: +46 10 456 65 71
Mobile no.: +46 72 233 51 98
Email: peter.wiippa@quantservice.com

Örebro Site
Site Manager: Niclas Frost
Phone no.: +46 10 456 64 25
Mobile no.: +46 70 288 68 07
Email: niclas.frost@quantservice.com

Ludvika Site
Site Manager: Jon Persson Hagström
Phone no.: +46 10 456 64 91
Mobile no.: +46 72 523 70 40
Email: jon.persson-hagstrom@quantservice.com

Piteå Site 
Site Manager: Fredrik Sundqvist
Phone no.: +46 10 456 66 30
Mobile no.: +46 70 343 99 28
Email: fredrik.sundqvist@quantservice.com

Falun Site 
Site Manager: Ann-Britt Jansson
Phone no.: +46 10 456 65 10
Mobile no.: +46 72 518 22 73
Email: ann-britt.jansson@quantservice.com

Figeholm Site
Site Manager: Daniel Tvingsjö
Phone no.: +46 10 456 66 20
Mobile no.: +46 70 309 87 13
Email: daniel.tvingsjo@quantservice.com

Finland:
Quant Finland Oy
Äyritie 8 B
01510 Vantaa
Phone no.: +358 (0) 10 232 5000

Technology, Sales and Marketing Director:
Petteri Särkiniemi
Phone no.: +358 50 467 0320
Email: petteri.sarkiniemi@quantservice.com

Harjavalta-Pori Area 
Site Manager: Kaj Råtts
Mobile no.: +358 40 661 77 39
Email: kaj.ratts@quantservice.com

South Finland 
Site Manager: Mikko Marjakoski
Mobile no.: +358 40 158 72 72
Email: mikko.marjakoski@quantservice.com

Rauma Area 
Site Manager: Risto Kuusisto
Mobile no.: +358 40 027 01 82
Email: risto.kuusisto@quantservice.com

East-West 
Site Manager: Mikko Luoma
Mobile no.: +358 50 540 57 84
Email: mikko.luoma @quantservice.com


Switzerland:
Address:
Quant Service GmbH
Schleudergasse 2a
5400 Baden
Phone: +41 58 585 53 00
Email: Switzerland-PM@quantservice.com

Sales:
Poyan Pahlavanloo
Mobile number: +46 72 534 88 35
Email: poyan.pahlavanloo@quantservice.com

Baden Site
Site Manager: Mario Lozza
Mobile no.: +41 76 369 98 61
Email: Mario.lozza@quantservice.com


Benelux:
Sales:
Poyan Pahlavanloo
Mobile number: +46 72 534 88 35
Email: poyan.pahlavanloo@quantservice.com

Baltics:
Quant Latvia SIA

Electrical Machines Service Center Sales:
Ronalds Brutans
Phone: +371 26654488
Email: ronalds.brutans@quantservice.com

Commercial Building Service Sales:
Jevgenijs Pozdnakovs
Phone: +371 28610820
Email: jevgenijs.pozdnakovs@quantservice.com

Projects & Maintenance Service Sales:
Didzis Grigorjevs
Phone: +371 26654494
Email: didzis.grigorjevs@quantservice.com


Czech Republic
Kladno Site
Site Manager: Tomas Prchal
Mobile no.: +420 724 558 829
Email: tomas.prchal@quantservice.com


Denkmark
Asnaes Site
Site Manager: Lars Quist
Mobile no.: +45 71 96 12 63
Email: lars.quist@quantservice.com


Quant Estonia OÜ
Rain Pärn
Phone no.: +372 586 26301
Email: rain.parn@quantservice.com

Jüri Site
Site Manager: Kaupo Maesalu
Phone no.: +372 661 32 42
Mobile no.: +372 5862 63 65
Email: kaupo.maesalu@quantservice.com

Pärnu Site
Site Manager: Hanno Harjus
Phone no.: +372 5862 62 93
Email: hanno.harjus@quantservice.com

Kunda Site
Site Manager: Rain Parn
Phone no.: +372 5862 6301
Email: rain.parn@quantservice.com


Quant Hungary
Váci street 43 (Advance tower), 1134-Budapest
Sales:
Péter Fonyó
Email: peter.fonyo@quantservice.com
Phone no.:+36 20 43 11 811

Södra Europa

Jacob Duhan (Region Manager)
Phone no.: +46 72 724 62 76
Email: jacob.duhan@quantservice.com

Italy:
Sales:
Paolo Grigollo
Phone no.: +39 02 8406 0240
Email: paolo.grigolloquantservice.com

Address:
Quant Italy S.r.l.
Via Alberto Falck, 16
20099 Sesto San Giovanni – MI
Italy

Ossuccio Site
Site Manager: Matteo Cuccu
Phone no.: +39 344 164 6142
Email: matteo.cuccu@quantservice.com 

Spain:
Sales:
Piero Allegrini
Phone no.: +34666574150
Email: piero.allegrini@quantservice.com

Barcelona Site
Site Manager: Jose Alonso Gonzalez
Phone no.: +34 630 196 267
Email: jose.alonso@quantservice.com 

Americas

Nordamerika

Steve Streblow (Region Manager)
Mobile no.: +1 614-424-9293
Email: steve.streblow@quantservice.com

Address:
Quant US Corp
6500 Emerald Parkway, Suite 275
Dublin, Ohio 43016
USA

Ross Hammer (Vice President Sales)
Phone number: +1 380 867 4716
Email: ross.hammer@quantservice.com

Address:
Quant US Corp
6500 Emerald Parkway, Suite 275
Dublin, Ohio 43016
USA

Sydamerika

Max Aqueveque (Region Manager)
Phone no.: (+56) 2 27970020

Address:
Quant Service
Av. Apoquindo 3669, oficina 402
Las Condes – 7550190
Santiago
Chile

Brazil:
Sales:
Kelly Starling
Phone no : (+55) 719 9161-6684
Email: kelly.starling@quantservice.com

Address:
Quant Service
Rua Funchal 129 Conj. 4B
Vila Olimpia – 04551-060
Sao Paulo
Brazil

Chile:
Sales:
Fernando Tobar (Business Development Manager)
Mobile no.: (+56) 9 9871-1206
Email: fernando.tobar@quantservice.com

Address:
Quant Service
Av. Apoquindo 3669 oficina 402
Las Condes, 7550190
Santiago
Chile

Argentina:
Sales:
Edgardo Dagna
Mobile no.: (+54) 911 6026-5634
Email: edgardo.dagna@quantservice.com

Address:
Quant Service
Belgrano 2873
Lanús – B1824JRH
Buenos Aires
Argentina

Rest of the World

Asien

Daniel-Haiyun Xu (Region Manager)
Phone no.: +86 21 634 018 12
Mobile: +86 13 816 832 173
Email: daniel-haiyun.xu@quantservice.com

Address:
Room 4104, Raffles City (Office Tower), No. 268 Middle Xizang Road, Huangpu District, Shanghai, China, 200001

China:
Sales:
Sea-Junjie Lu
Phone no.: +86 21 634 018 11
Mobile: +86 18 616 700 503
Email: sea-junjie.lu@quantservice.com

Address:
Room 4104, Raffles City (Office Tower), No. 268 Middle Xizang Road, Huangpu District, Shanghai, China, 200001

Beihai Site
Site manager: Lassi Holm
Phone no.: +86 187 7791 6322
Email address: lassi.holm@quantservice.com

Shanghai Hub Site
Site manager: MingLei Chen
Phone no.: +86 181 1617 3361
Email address: minglei.chen@quantservice.com

Australia:
Sales:
Rajan Manickam
Mobile: +61 458 300 933
Email: rajan.manickam@quantservice.com

Address:
Level 15/440 Collins St, Melbourne, Victoria 3000, Australia


New Zealand:
Sales:
Rajan Manickam
Mobile: +61 458 300 933
Email: rajan.manickam@quantservice.com

Malaysia:
Sales:
Daniel-Haiyun Xu
Phone no.: +86 21 634 018 12
Mobile: +86 13 816 832 173
Email: daniel-haiyun.xu@quantservice.com

Mellanöstern

Silvester-Basil Francis (Region Manager)
Phone no.: +971508127016
Email: Silvester-Basil.Francis@quantservice.com

Address:
Quant Gulf
Office No. 601, Building No. 4
Emaar Business Park, The Greens
Dubai, United Arab Emirates.
P.O.Box 393278
Phone no.: +971 4 4426517

Sales:
Jewel Thachil
Mobile no.:+971 50 6153568
Email: jewel.thachil@quantservice.com

Dubai Site
Site Manager: Hari Sridharan
Mobile Phone no.: +971 56 836 6151
Email: hari.sridharan@quantservice.com 

Afrika, söder om Sahara

Basie Maponya (Region Manager)
Phone no.: +27 10 596 1390
Email: basie.maponya@quantservice.com

Address:
Quant Service
Building no 6, Maxwell Office Park
Magwa Crescent West
Waterfall City
Jukskei View
Gauteng, South Africa 1686

Contact us